Poda da Dostluk Kazandı

Paylaş
 

Pota’da Dostluk kazandı 53-46

İstanbul Basketbol İl birinciliği U14 (Küçük kızlar) Final Grubunun önemli maçında Dostlukspor, Galatasaray’ı uzatma sonunda 53-46 mağlup ederek Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

İstanbul Basketbol İl birinciliği U14 (Küçük kızlar) Final Grubunun önemli maçında Dostlukspor, Galatasaray’ı uzatma sonunda 53-46 mağlup etti. Final Grubunun ilk devresinde oynanan maçı da kazanan Dostlukspor, Final Grubunun tamamlanmasına 3 maç kala Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bu sezon Seri B’de şampiyon olarak Final Grubuna yükselen Dostlukspor,  güçlü rakiplerinin arasından sıyrılarak Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul’u temsil edecek 5 takımdan biri olma hakkını elde etti. Turuncu-siyahlılar İstanbul basketbol alt yapıları tarihinde aynı sezonda Seri B’den gelerek Türkiye Şampiyonası finallerine gitmeye hak kazanan ilk takım oldu.

Galatasaray’ın Türkiye Şampiyonası’na gidebilmesi için Dostlukspor’u 5 sayı farkla yenmesi gerekiyordu. Her iki takım arasında Final Grubunun ilk maçını Turuncu-Siyahlılar 41-37 kazanmıştı.

Ahmet Cömert Spor Salonun’da İsmail Işık- Ozan Elik hakem ikilisinin yönettiği rövanş maçına Galatasaray hızlı başladı. İlk periyotta, sarı-kırmızılıların 13 sayısına Dostlukspor, Şevval’in 4, Şeyma ve Yasemin’in 2’şer sayısıyla cevap verdi. İkinci periyotta oyundaki dengeyi saylayan Turnucu-siyahlılar, Çağla’nın 6, Asrın’ın 5 sayı kaydettiği periyotu 12-10 önde tamamlayarak farkı 2 sayıya indirdi : 21-23

İkinci yarı karşılıklı basketlerle geçerken, Dostlukspor savunmadaki başarısı ve topladığı savunma ribautlarıyla Galatasaray’a fazla sayı imkanı vermedi. Yasemin’in 4, Şevval ve Asrın’ın 2’şer sayı ürettiği üçüncü periyot 8-8 eşitlikle kapandı: 29-31

Dödüncü periyotta Galatasaray aradaki farkı açmak için tam saha pres yapmasına rağmen bunda başarılı olmadı. Dostlukspor, fast-breaklerden bulduğu sayılarla periyotta üstünlüğü ele geçirdi. Şeyma’nın 5, Çağla’nın 3 ve Serra’nın 2 sayısı ile son 10 saniyeye 40-40 eşitlikle girildi. Dostlukspor son hücumunda sayı bulamadı. Galatasaray’a 5 sayı fark gerektiği için sarı-kırmızılılar son topu kullanmadılar ve maçın uzatmaya gitmesini sağladılar.

Uzatmalara hızlı başlayan Dostlukspor, yorulan Galatasaray defansının geriye koşmakta zorlanmasını da iyi değerlendirerek üst üste sayılar bulmaya başladı. Çağla’nın 10 sayı ile yıldızlaştığı, Şeyma ve Şeval’in de skora katkı sağladığı uzatmada Dostlukspor arayı açmaya başladı. Galatasaray’ın üst üste  yaptığı pas hatalarını da iyi değerlendiren, hem savunma hem de hücum ribauntlarında rakibine üstlük kuran Dostlukspor uzatmayı 13-6, maçı da 53-46 kazandı.

Dostlukspor:  Şevval Kılıç (7), Tuana Albaş (2), Çağla Uzundurukan (19), Yasemin Yiğit (6), İlayda Aydın, Şeyma Büyükbay (9), Serra Özgül (2), Beyza Şenoğlu, Elif Nur Varol (1), Asrın Kıratlı (7), Dilara Sanem Certel , Serra Nur Çalap

Galatasaray’ı uzatma sonunda 53-46 mağlup eden Dostlukspor, Türkiye Şampiyonası’nakatılma mutluluğunu soyunma odasında G.Saray pozu vererek kutladı.

http://www.sporvitrini.com/NewsDetail.aspx?NewId=13753&CategoryId=14&NewTitle=Pota%92da%20Dostluk%20kazand%FD%2053-46

Bu yazı 1847 kere okundu.