Kupanın Gösterdikleri (TKBL Ekipleri) Davut GÜNGÖR değerlendirdi..

Paylaş
 

Sportif Koordinatörümüz Davut GÜNGÖR TKBL takımlarını değerlendirdi..

2016-2017 sezonuna girerken sezon öncesi takımların son durumlarını görmeleri, kadrolar ve bu kadrolara göre oyun sisteminin ne durumda olduğunu anlayacak güzel bir turnuva ve sezon öncesi hazırlığı oldu. Kulüplerin gidilecek uzun yolda yapılması gereken değişikliklerin ve yol haritasının belirlenmesi açısından bu turnuva değerliydi.

Öncelikle birçok değerli basketbol insanının tribünde maçları takip ediyor olması (Cem AKDAĞ, Derya ÖZYER, Bahar AKGÜN….) TKBL markası adına önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum. İki gün boyunca Cem Akdağ ve Derya Özyer ile birlikte her maçı her takımı ve oyuncuların son durumlarını izlemek adına maçların hiçbirini kaçırmadan izledik. Ligin başlamasına kısa süre kalmasına karşın henüz birçok takımın hazır olmadığını gördük. Turnuvanın ve ligin yatırım yapan takımlarına bakınca ilk 4 hatta ilk 5 sırayı alacak takımlardan değerlendirmeye başlayalım. Ardından ise diğer ekiplerin değerlendirmesiyle devam edelim.

Kırçiçeği Bodrum: Oynanan basketbol kalitesinin üst seviyede olması ve oyuncu kadrosunun da kalitesine uygun şekilde hazırlandığını gösterdiler. Henüz yabancı oyuncu haklarını kullanmamalarına karşın turnuvanın en hazır olan aynı zamanda en iyi basketbolu oynayan takımı durumundalar. Yüksek hedefi olan Bodrum’un, oyun kurucu pozisyonu için bir transfere daha ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Bornova Beckerspor: Geçen sezonun iddialı kadrosundan önemli oyuncuları kadrosunda tutmamış olması ve yeni kurulan kadronun ilk yabancı tercihi gidilecek uzun yolda Beckerspor’un işini zora sokabilir. Ancak sağlam kulüp yapısı ve tecrübeli koçlarıyla iddialı olacaklardır.

Edremit Belediye Gürespor: Geçen yılki kadrosunun son dörde  kalması başarıydı. Yeni sezon için hedeflerin büyümesi ve yapılan değişiklikle iddialı bir kadro oluşturulmuş. Süper lige yükselme adayı bir kadro kuran Edremit Belediye Gürespor’un aksi bir durumda bu kadroya yazık olacağı kanısındayım.

Ormanspor: Ligin en iddialı ve geniş kadrosuna sahip Ormanspor her pozisyona iyi oyuncular alarak geçen yıl yaşanan hayal kırıklığını yaşamak istemediklerini göstermiş.

Çankaya Üniversitesi: Lige damgasını vuracak bir kadro oluşturulmuş. Coach Çağrı’nın enerjisi ile önemli işler başaracağı ve ligin üst sıralarını zorlayacak takımların korkulu rüyası olacağı kanısındayım.

İzmit Belediyesi: Ligin en zor takımlarından biri olacak. Kurulan kadro çok potansiyelli ve yapılacak birkaç küçük değişiklikle iyi işler başaracağını düşünüyorum.

Mersin Üniversitesi: Kurulan önemli kadronun play-off’un üst sıralarını zorlayacağı görülüyor.

İstanbulgücü: Takımın enerjisi ve kadro yapısı ile play-off oynayacak güce sahip. Yabancı seçiminin uzun vadede onları zorlayacağı görünüyor.

Urla Belediyesi Gençlik SK: Gösterişsiz gibi görünen fakat her pozisyonda becerikli oyuncuları olan Urla Belediyesi’nin iyi bir düzen ile ilk sekizin içinde kalması sürpriz olmaz.

Elazığ İl Özel İdare: Yapılan transferlerin ve kadro oluşumunun sürpriz galibiyetler yaşayabilmesinin yanı sıra sürpriz mağlubiyetler de yaşayabilir durumdalar. Kontrolü elde tutamazlarsa ve oyun sistemlerini belirlemezlerse play-off yolunda işleri zora girebilir.

Nevşehir HBV: Ligde ilk sekizi zorlayacak bir kadro oluşturulmuş. Kupada oynanan basketbolun ve alınan mağlubiyetlerin notlarını bir an önce alınıp çözüm üretilmezse işleri zora girebilir. Kadro yapısına uygun basketbol oynanırsa önemli işler yapabilirler.

Edirne Belediyesi: Ligin iyi basketbol oynayan takımı olacağının sinyallerini verdi. Oyun kurucu takviyesi ile daha iyi noktalara gidebilir.

Yalova Vip Gençlik: Takımın yapısı ve antrenör yapısına bakınca birçok önemli takımı zorlayacağından şüphem yok. Diğer takımların yapacağı düzene göre ilk sekizi zorlayabilir durumdalar.

Kastamonu Basketbol: Kupada oynadıkları basketbol ile iyi bir görüntü çizdiler. Uzun vadede savunma ve hücum prensiplerini tam oturturlarsa daha iyi yerlere gelebilirler.

Mersin BŞB Gelişim: Genç ve enerjisi yüksek bir takım. Bunun avantajını yaşarken stresli maçlarda dezavantajını da yaşamamaları için hayalleri olan bu genç sporcuların gelişimlerine katkı sağlanmalı. Oynadıkları basketbolun kalitesi ile ilgilenilirse kaygısız oynayacaklarından daha başarılı sonuçlar alabilirler.

Orduspor: Ligde kalıcı bir kadro oluşturmuş. Sezon içerisinde ek takviyelerle ilk sekize kalmayı zorlayabilir veya eski yıllardaki gibi sporcu ödemelerinde sıkıntı yaşarlarsa düşme riski yaşayabilirler.

Samsun 55, Anadolu Üniversitesi, Mersin Kurtuluş ve TED Ankara Kolejliler ise ligden düşme sınırında kalacak gibi görünüyor. TED Ankara Kolejliler’in Türk oyuncu kadrosu yeterli görünüyor fakat yabancı transferi yapamazlarsa kadın basketbolunun önemli bir değeri istenmeyen yerlerde kalabilir.

 

Davut GÜNGÖR

gungor.davut@gmail.com

http://www.basketmerkezi.com/kupanin-gosterdikleri-tkbl-ekipleri.html

 

Bu yazı 1662 kere okundu.