Bilyoner.com KBL 6. Hafta Değerlendirmesi (Davut GÜNGÖR)

Paylaş
 

Antrenör Davut Güngör, Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nin 6. haftasında oynanan mücadeleleri değerlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi BGD – Galatasaray karşılaşması haftanın merakla beklenen karşılaşmalarından biriydi. YDÜ BGD, Galatasaray gibi marka olmuş bir kulüp ile oynadıkları maçı kazanmalarının yanı sıra yeni kurulmuş bir takım olmalarına rağmen kısa sürede oyuncu rollerini başarılı bir şekilde belirlemeleri ve sistemin gidişatını değerlendirmeleri adına değerli bir galibiyet aldılar. Maçın iyi basketbol oynanarak kazanılıyor olması YDÜ BGD açısından gelecek dönemler için daha başarılı olacaklarının göstergesi. Ligin ilk üç adayı hatta sezon sonu finalist adayı olan YDÜBGD, ligde sıkıntılar yaşayan kardeş kulüp Girne Üniversitesi ile karşılaşacak.

Galatasaray elindeki atletik yapıya sahip kadrosuna uygun olarak çok koşan, her topa baskı yapan ve top paylaşımlarının eşit olduğu bir basketbol oynayarak ve elindeki imkânları iyi değerlendirerek ilk dört haftayı başarıyla geçti. Ligin ilk dört haftasında aldıkları galibiyetlerin ardından, oynanan basketbolun başarılı olduğunu fakat bu sistemin gerçek değerlendirmesini üst sıra adayı takımlarla oynayacakları maçlarda değerlendirilmesi gerektiğini söylemiştim.

Sistemin alışkanlık edinilmesi adına aynı düzen ile vazgeçmeden oynamaları önemli fakat alınan mağlubiyet değerlendirmesinde üst sıraları zorlayan takımlara karşı galibiyet alınacaksa o takımlara karşı oynanacak maçlarda küçük rötuşların gerekli olduğunu göz ardı etmemeliler. Ligin 6.haftasında, İstanbul Üniversitesini konuk edecekler.

Canik Belediye – Tosyalı Toyo Osmaniye; Canik Belediyesi adına şanssızlıklarla başlayan sezona mağlubiyetler serisine bir tane daha eklenince ligdeki kalıcılıklarını korumak için antrenör değişikliği yaptılar. Tecrübeli antrenör Erdal Yeğin ile gidişatı değiştirmek isteyen Canik Belediye Spor 5.hafta karşılaşmasında Osmaniye takımını misafir ettiler. Ligin alt sıralarından kurtulmak isteyen iki takımın karşılaşması, göreve yeni başlayan Erdal Yeğin’in takımı karşılaşmadan 67-55’lik skorla üstün ayrıldı. Bu galibiyetle azıcık da olsa nefes alan Canik Belediyesi 6.hafta da alt sıralardaki düşme adaylarından Doğuş Hastanesi MBK takımı ile deplasmanda karşılaşacak.

Osmaniye adına ligde sıralama açıcından rakiplerine karşı kaybettikten sonra gidişatın değişmesi için 6.hafta evinde misafir edeceği Beşiktaş maçı önem kazandı.

Bellona AGÜ- Fenerbahçe; Ligde üst sıra adayların karşılaşmasında önemli devşirme oyuncusu Lara Sanders’dan yoksun AGÜ, güçlü rakibi karşısında 58-73 mağlup ayrıldı. Kurdukları güçlü kadro ile ligin favori takımlarından biri olan Bellona AGÜ adına Fenerbahçe karşılaşması çok önemliydi. Ev sahipliğini yaptığı karşılaşmada Fenerbahçe gibi güçlü bir isme ve kadroya sahip takıma karşı kazanmak, oyuncuların ve ekibin sezon başında konulan hedefe yakınlıklarını hissetmeleri için çok önemliydi.

AGÜ 6.hafta karşılaşması için ligde istediği gibi başlayamayan ligin iyi kadrolarından birine sahip olan Hatay B.Ş Belediye’ye misafir olacak.

Fenerbahçe adına ligdeki önemli rakiplerinden birine karşı galibiyetle ayrılması önemliydi. Yoluna kayıpsız devam eden Fenerbahçe 6.hafta da Adana Aski’yi misafir edecek.

Beşiktaş – Hatay BŞB.; Her iki takım içinde istedikleri gibi başlayamayan sezon açısından maçın önemi çok büyüktü. Verilen arayı iyi değerlendirerek kadrosuna Kiah Irene Stokes’u ekleyen Beşiktaş, müthiş mücadelenin sonunda 68-64 galip ayrıldı. Maçın son anları her iki takım adına da beklenmedik oyuncu hatalarına sebep oldu. Özellikle son top hakkı Hatay B.Ş de iken mola dönüşü Hatay BŞ.’lı sporcunun (aslında Esra Erden Atacan’ın profesyonelce ve akıllıca hamlesiydi) sportmenlik dışı faul yapması Beşiktaş adına galibiyeti getirdi. Beşiktaş için kurulan kadro ve oynanan basketbolun eş değer gitmemesi, fakat iyi bir kadroya sahip Hatay B.Ş galibiyeti ile alınan kötü sonuçları unutturmuştur. Beşiktaş  6.haftada Tosyalı Osmaniye’ye konuk olacak.

Hatay B.Ş için yoğun ve yorucu geçen sezonda hem Avrupa hem Türkiye liginde istenilen hedefe henüz ulaşamaması, ilerleyen sürelerde sıkıntı yaratmaması için 6.haftada misafir edecekleri Bellona AGÜ karşılaşması çok büyük önem taşımakta.

Mersin BŞB. – Adana ASKİ; Ligde sürpriz mağlubiyetler yaşayan Mersin BŞ ile ligde önemli galibiyetler alan Adana Aski karşılaşmasında kazanan taraf Aski oldu (72-80).

Ligin iddialı kadrolarından birine sahip olan Mersin BŞ oynadıkları Euroleague ve Türkiye liginin yoğunluğuna henüz adapte olamamış görünüyor. Alınan sonuçların şanssızlık olarak değerlendiremeyecek olması ve kurulan kadronun hedeflerden uzaklaşmaması için 6.haftada oynayacakları Botaş karşılaşması önemli olacak.

Aski adına ise deplasmanda kazanılan Beşiktaş galibiyeti ve yine deplasmanda kazanılan Mersin BŞ galibiyeti ile sıralama açısından rakiplerine karşı avantaj yakalamalarına sebep oldu. Aski 6.haftada Fenerbahçe’nin misafiri olacak.

İstanbul Üniversitesi – MBK Doğuş Hastanesi; Ligin iyi basketbol oynayan takımlarından İstanbul Üniversitesi-MBK Doğuş karşılaşmasında kazanan İstanbul Üniversitesi oldu (79-74).  Galibiyet ve skor avantajından daha çok genç oyuncularına şans veren İstanbul Üniversitesi ekibi oyuncuların gelişimi ve tecrübe kazanmaları açısından onlara verdiği değeri bir kez daha göstermiş oldu.

İstanbul Üniversitesi 6.hafta Galatasaray’a konuk olacak. Keyifli ve seyri güzel bir karşılaşma olacağını düşünüyorum. MBK Doğuş Hastanesi ise 6.haftada geçen hafta galibiyetle tanışan Canik Belediyesi’ni konuk edecek. Bu karşılaşma ligin sonlarında takımların yerlerini belirleyecek karşılaşmadan biri olması açısından takımlar açısından önem taşımaktadır.

Botaş Spor – Girne Üniversitesi; Ligde oynadığı maçlarda alınan galibiyet ve mağlubiyetlerde farklılık gösteren Botaş Spor karşılaştığı Girne Üniversitesini 74-61 geçti.

Oynadıkları basketbol sisteminin henüz oturmadığı görünen Botaş açısından Girne Üniversitesine alınan galibiyet puantaj olarak değerli olsa da, üst seviyedeki takımlara karşı oynanan sistemin değerlendirmesini yapmak doğru olacaktır. Botaş 6.hafta yorgun Mersin B.Ş misafir edecek.

Girne Üniversitesi ise geçen sezon yaşadığı sıkıntılara devam ediyor. Ligde orta sıraların adayı bir kadroya sahipken oynanan maçlar ve alınan mağlubiyetlerin ilerideki dönemde sıkıntı yaratacağı görülmekte. Özellikle geçen yıl sezon sonuna doğru yaşanılan sıkıntılardan uzaklaşmaları için çözüm üretmeleri gereken dönemde olduklarını düşünüyorum. Girne Üniversitesi 6.haftada Kardeş kulüp Yakın Doğu Üniversitesi BGD ile karşılaşacak.

Davut GÜNGÖR

gungor.davut@gmail.com

http://www.jwsbasketball.org/bilyoner-com-kbl-6-hafta-degerlendirmesi-davut-gungor/

http://www.basketmerkezi.com/bilyoner-kblde-besinci-haftanin-ardindan.html

Bu yazı 1416 kere okundu.