KÖŞE YAZISI | Davut GÜNGÖR: “1. Haftaya Bakış ve 2. Hafta Değerlendirmesi”

Paylaş
 

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nde, birçok kulübün hedef büyüttüğü ve sezon sonu geldiğinde final, hatta şampiyonluk kupasına ulaşabilmek için kadrolar oluşturduğu heyecanlı bir döneme başladık.

Ülkemizde basketbolu takip eden kitle sayısının arttığı, hatta erkek basketbolunun sanayileştiği bu süreçte kadın basketbolu da artık kendine pastadan büyük dilim ayırmış durumda.

Son yılların değişmez finalisti Fenerbahçe, yine şampiyonluk parolasıyla başladığı 2016-2017 sezonunda iskelet kadrosundan önemli kayıplar yaşasa da pota altı oyuncularından yoksun (Jantel Lavender ve Sandrine Gruda) çıktıkları ligin en güçlü takımlarından YDÜ BGD’ye karşı oturmuş sistemin verdiği avantajla kazanmasını bildiler.

Bence ligin önemli takımlarından hatta hem Türkiye hem de FIBA EuroCup’ın finalist adaylarından biri olan YDÜ BGD’nin geç gelen yabancıları ile kurulan yeni takımın siteminin oturması, oyuncuların rollerinin belirlenmesi için birkaç maç sonra ritimlerini yakalayacaklarını düşünüyorum.

Ligin önemli takımlarından YDÜ BGD, 2. hafta zor bir karşılaşma için Hatay BŞB’nin misafiri olacak. Ligin 1. haftasında galibiyetle ayrılan Fenerbahçe, yine ilk maçında Adana ASKİ önemli bir galibiyet alan İstanbul Üniversitesini ağırlayacak.

Cumhurbaşkanlığı kupasını alarak sezona başlayan Hatay BŞB’nin son oynadığı Adana BOTAŞ maçını farklı skorla (76-57) kaybetmeleri kupa rehaveti gibi düşünülmüş olsa da aslında bunu Hatay Belediyesi’nin mağlubiyeti olarak değil Adana BOTAŞ’ın galibiyeti olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eski yıllardaki gibi sert savunma yapan, sürekli press yapan bir dönemin korkulu ve sert takımını yeniden oluşturduklarını gösterdiler. Bu sezonun belki de ilk dört hatta ilk üç sırasında olacaklarını düşünüyorum. Hatay cephesine bakınca hem Euroleague hem de Bilyoner.com KBL maçlarının sertliği ve yoğunluğu düşünüldüğünde Euroleague maçları için alınan takviye Avrupalı oyuncuların asıl iskelet kadrosunu istenilen düzeyde dinlendiremeyeceğini, buna bağlı olarak da her iki cephede de işleri kolay olmayacağı görülüyor.

Adana BOTAŞ, 2.hafta Adana derbisinde sezona sıralama açısından önemli bir galibiyetle başlayan Tosyalı Osmaniye takımına misafir olacak.

Yabancı oyuncuları henüz tamamlanamayan takımlardan Bellona AGÜ Spor eksik kadrosuna rağmen gittikleri Canik Belediyesi deplasmanından Türk oyuncularının önemli katkısı ile galibiyet aldı. FIBA EuroCup’ta mücadele eden Canik Belediyesi ise, uzun yollar ve uzun süreler harcayarak yorucu geçecek olan Avrupa macerası ile sert bir lig olan Bilyoner.com KBL’de işleri kolay olmayacaktır.

2. hafta sıralama açısından önemli karşılaşmaya çıkacak Canik Belediyesi, Adana’da ASKİ’nin misafiri olacak.

Bellona AGÜ cephesine bakınca bu sezon hem Avrupa hem de Bilyoner.com KBL finalist adaylarından biri olmak için güçlü bir kadro oluşturdular. Eğer sezonun ilerleyen haftalarında da sezon başındaki heyecanı koruyabilirlerse hedeflenen başarıya ulaşabilecek güce sahipler. Bellona AGÜ 2.hafta Beşiktaş’ı misafir edecek.

İlk haftanın merakla beklenen maçlarından biri olan Mersin BŞB ile sezona iddialı demeçler ile giren Beşiktaş arasında oynanan maçta kazanan taraf Mersin BŞB. oldu. Hem Euroleague de hem de Bilyoner.com KBL’de mücadele edecek olan Mersin BŞB. ve uzun yıllardır üst sıralara oynamayı özleyen Beşiktaş karşılaşması sonlarına doğru yaşanan gerginlik üzücü olsa da, Beşiktaş cephesinde yapılan yabancı oyuncu transferlerinden olan beklentilerin yüksek olmasından ve duyulan heyecandan kaynaklandığını düşünüyorum.

Ligin üst sıralarına oynayan takımların devşirme oyuncu avantajlarının yanı sıra sert karakterli ve kazanmayı bilen Türk oyunculara sahip olmalarının aksine bir kadroya sahip olan Beşiktaş, buna rağmen ilk sekiz içerisinde olacak güce sahipler. Beşiktaş 2.hafta yine zor bir rakip olan Bellona AGÜ’ye misafir olacak.

Sıralama açısından önemli bir karşılaşması olan İstanbul Üniversitesi ekibi Adana ASKİ takımını misafir etti. Geçen sezonu çok iyi geçiren ve önemli galibiyetler alan İstanbul Üniversitesi ile yine geçen sezonu sıkıntılı geçiren ve sezonu neredeyse iki ayrı kadro ile tamamlayarak ligde kalmayı son maçta başaran ASKİ karşılaşmasının galibi İstanbul Üniversitesi oldu.

Adana ASKİ, 2. hafta yine sıralama açısından önemli bir karşılaşma olan Canik Belediyesini misafir edecek.

Mütevazı kadrosu ile önemli işler yapan İstanbul Üniversitesi, ligimizde ciddi kadrolara sahip takımlar içerisinde ilk sekiz takımdan biri olurlarsa birçok kesim için sürpriz diye değerlendirilecek olması ekibin başarısını gölgede bırakmamalı diye düşünüyorum.

2. hafta Fenerbahçe’nin misafiri olacak olan İstanbul Üniversitesini zor bir karşılaşma gibi görülse de izleyenlere keyifli bir maç izleteceklerdir. Ligde yapacakları merakla beklenen Galatasaray, genç oyuncuların önemli süreler aldığı karşılaşmada ligin son sıralaması adayı Doğuş hastanesi MBK karşısında kolay bir galibiyet aldı. Karşılaşmayı farklı skorla kazanan Galatasaray cephesince galibiyetten daha çok Türk genç oyuncuların önemli süreler alması sevindirici oldu.

Galatasaray, 2.hafta önemli ve zor bir deplasman olan Mersin BŞB. maçı öncesi kadrosunu deneme fırsatı bulsa da ne denli faydası olduğunu bu hafta göreceğiz. MBK Doğuş Hastanesi ise alt sıralarda mücadele edeceği Girne Üniversitesi’ni ağırlayacak.

Ligin diğer merakla beklenen karşılaşmasında Tosyalı Toyo Osmaniye, Girne Üniversitesi’ne karşı önemli bir galibiyet aldı. Ev sahibi avantajını kullanamayan Girne Üniversitesi ligin alt sıralama maçlarından biri olan fakat her iki takım açısından da sezonun sonunda sıralama olarak bir üstte kalanın ligde kalacağı mücadeleden Tosyalı Osmaniye avantajlı bir skorla (84- 71) galip ayrılan taraf oldu.

Tosyalı Osmaniye 2.h afta zor bir karşılaşmayı evinde (Adana derbisi) BOTAŞ ile oynayacak. Girne Üniversitesi ise MBK Doğuş Hastanesi’nin misafiri olacak.

Davut GÜNGÖR

gungor.davut@gmail.com

 

http://www.jwsbasketball.org/kose-yazisi-davut-gungor-1-haftaya-bakis-ve-2-hafta-degerlendirmesi/

Bu yazı 1511 kere okundu.