Basketbol

NEDEN BASKETBOL?

  • Dünya’da ve Türkiye’de, futbol ile birlikte en çok takip edilen spor branşıdır.
  • Son yıllarda kazanılan başarılar ile Türkiye’nin tanıtımına olan katkısı büyüktür.
  • Dünya çapında yıldız oyuncuların ve Avrupa’da başarılı takımlarımızın yer alması, takım taraftarının bağlılığını kuvvetlendirmiş ve ülkemizde basketbolun ilgiyle izlenmesine yol açmıştır.
  • Son dönemde artan yatırımlar ile yayıncı kuruluş ve sponsorların basketbola olan ilgisi en üst noktaya ulaşmıştır.
  • Sponsorların, futbol ile beraber en kolay geri dönüşü sağladığı branştır.
  • Velilerce, çocuklarının yapmasını istediği 1. spor branşıdır.
  • 81 ilimizde aktif olarak yapılan 2. spor branşıdır.
  • Ülkemizde 145.308 erkek, 35.562 bayan olmak üzere toplamda 180.870 lisanslı basketbolcu bulunmakta ve bu alanda Avrupa’da ilk 3’te yer almaktayız.

 

NEDEN KADIN BASKETBOLU?

Türk kadın basketbolu, son 5 senede hem A Milli Takım hem de kulüpler düzeyinde sayısız başarı elde etmiştir. Milli takım düzeyinde son 5 senede elde edilen Avrupa 2. liği ve Avrupa 3. lüğü, Dünya 4.lüğü ve Olimpiyat 5. liğinin yanı sıra, kulüp takımlarımızdan Galatasaray ve Fenerbahçe, 2013-2014 sezonunda Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki 1 numaralı organizasyonunda final oynarak göğsümüzü kabartmıştır. Yine Anadolu takımlarımız da, Avrupa Kupaları’nda elde ettikleri istikrarlı sonuçlar ile Türk kadın basketbolunun çıtasını bir adım yukarıya taşımıştır.

Elde edilen tüm bu istikrarlı başarılar sonucunda Türk kadın basketbolu; Garanti Bankası, Odeabank, Medical Park, Integral Forex, Turkuaz Petrol gibi lider kuruluşların ilgisini çekmiş ve sürdürülebilir desteğini almıştır.

 

TÜRKİYE’DE KADIN SPORLARI

Kadınların mücadele ettiği basketbol ve voleybol branşları, kurumlar nezdinde Türkiye’de en çok sponsorluk işbirliği yapılan branşların başını çekmekte.

Bunun sebebi, bu branşlara yatırım yapan sponsorlar, takımlarımızın elde ettiği başarılar ile birlikte yaptıkları yatırımın karşılığını, reklam ve marka değeri olarak en kısa yoldan ve en etkili biçimde geri almaktadırlar. Odeabank, önce Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’na sponsor olmuş, kısa sürede gelen Avrupa Şampiyonluğu’nun ardından, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi diğer büyük takımların erkek ve kadın basketbol branşlarına da sponsor desteği sağlamıştır.

Voleybol’da ise Eczacıbaşı Vitra, Grundig, Vakıfbank ve Arkas gibi yatırımlar, uzun süredir bu branşta alınan başarılarda büyük rol oynamaktadır.